"Od ucha do ucha" - audycje muzyczne w klasie


Dzielimy radość z koncertowania. Wciągamy dzieci do muzycznej zabawy. Uczymy słuchać muzyki.
Oferta dla szkół i przedszkoli w Warszawie i okolicach.

Znamy te zmartwienia:

  • Niewielki kontakt z żywą muzyką
  • Natłok pospolitej rozrywki
  • Problemy wychowawcze
  • Uśpione zainteresowania muzyczne
  • Brak lekcji muzyki w szkołach

 

Co proponujemy?

  • Stwarzamy okazję (koncert „przyjeżdża” do słuchaczy)
  • Wzbudzamy zainteresowanie (krótkie utwory, różne gatunki muzyczne, zabawy, elementy teatru, napięcie)
  • Angażujemy w przeżywanie (kontakt ze słuchaczami, działania muzyczne dzieci, współpraca z artystą)
  • Przygotowujemy do słuchania (oswajanie z repertuarem, kierowanie uwagą)

 

Nasza wyjątkowość:

  • Zaangażowanie uczniów – małe audytorium, bezpośredni kontakt, forma dopasowana do dziecięcej percepcji
  • Satysfakcja wykonawców – niepowtarzalność każdego spotkania, pozyskanie zainteresowania dzieci
  • Wygoda dla nauczycieli – zapełnienie luki w ofercie edukacyjnej, przyjazd na miejsce, dopasowanie do siatki godzin

Tematy w bieżącej ofercie:

„Ptaszarnia” - flety proste

Flet prosty to instrument wirtuozów muzyki dawnej oraz współczesnych kompozytorów. Naśladuje pomysłowo śpiew ptaków - dzieci w czasie audycji uczą się rozpoznawać różne ich głosy i rozmawiają w ptasich językach. Świergolenie odnajdują w koncercie Antonia Vivaldiego „Wiosna”. Jak muzykalne rośliny wsłuchują się w pastuszkowe wariacje Van Eycka i rozgrzewają przy żywych melodiach irlandzkich. W audycji występuje Paweł Iwaszkiewicz.

Premiera: grudzień 2013

„Do boju” - trąbka

Inscenizujemy z dziećmi żołnierskie życie zgodnie z sygnałami alarmowymi polskiego wojska. Trąbka gra na pobudkę, na apel, do boju i do odpoczynku... Gra też uroczyście, jak w historycznych czasach, dla podkreślenia majestatu władzy. Albo do gotowania czy kibicowania... W audycji występuje Rafał Gańko.

Premiera: czerwiec 2013


„Stary Niedźwiedź” - kontrabas

Kontrabas grający solo to rzadkie wydarzenie. Dzieci fascynuje jego niskie brzmienie i niezwykłe rozmiary. Wielkim przeżyciem jest dotknięcie strun i próba wydobycia dźwięku. Wyczulamy dzieci na jazzową odmianę gry na kontrabasie: „walking”. W audycji występuje Piotr Filipowicz.

Premiera: maj 2013

„Wybuchowa dawka” - saksofon

Pokaz aż 3 rodzajów saksofonów i ich różnorodnego zastosowania: od muzyki klasycznej do jazzu, muzyki filmowej i rozrywkowej. Spotkanie toczy się wokół nietypowej historii instrumentu. Dzieci upodobały sobie rytmiczne odliczanie i „wybuchanie” jak bomba przy melodii z filmu „Różowa Pantera. Jest też czas na żywiołowy taniec kubański. Na saksofonach gra Marcin Gańko/Przemysław Skałuba.

Premiera: styczeń 2013


„Wieża Piszczków” - dudy i szałamaje

Prezentujemy instrumenty powszechne niegdyś w całej Europie. Dzieci biorą udział w inscenizacji zdarzeń, w których szałamaje były niezastąpione: alarmowanie miasta (hejnał), pochód wojska (marsz turecki), przyjmowanie zagranicznego poselstwa i dworska zabawa (dawne tańce). Jest okazja aby samodzielnie zadąć w dudy, pobrykać po pastwisku i stanąć w szeregach szkockiego regimentu. Na instrumentach dawnych gra Paweł Iwaszkiewicz.

Premiera: marzec 2013

„Hebanowa Żmija” - klarnet

Przewrotny tytuł audycji odnosi się do hebanu, z którego zrobiony jest korpus klarnetu. Baśń z południowej Azji o żmiji, która połknęła księżyc, ilustrowana jest motywami orientalnymi. Przy nich dzieci, jak zahipnotyzowane węże wiją się we wschodnim tańcu.  Spotkanie wypełnione jest ponadto muzyką klezmerską, ludową, jazzem. Na klarnecie gra i przepięknie improwizuje Przemysław Skałuba. Tylko jemu nie braknie tchu.


Premiera: listopad 2012

„Królewski Bard” - harfa

Niezwykły instrument, rzadko używany i atrakcyjny dla dzieci. Każde z nich ma okazję poruszyć struny i wydobyć pierwszy raz w życiu tak wiele dźwięków na raz. W audycji śpiewamy o historii tego instrumentu, razem opowiadamy o zdradzonej tajemnicy, gościmy na zamku, by bawić się, usypiać i straszyć. Na harfie gra Mirosław Feldgebel.


Premiera: październik 2012



„Rytmiczny wir” - instrumenty perkusyjne

Program o charakterze warsztatów. Dzieci poznają różne rytmy m.in. do pracy, tańca i marszu. Mają okazję zagrać na instrumentach, tworzyć rytmy razem z muzykiem, zlecać mu muzyczne zadania, tańczyć i improwizować ruchem. W audycji występuje Monika Szulińska.


Premiera: marzec 2012

„Szeroki oddech” - akordeon

45 minut wypełnione efektownymi aranżacjami tradycyjnej muzyki francuskiej, niemieckiej, austriackiej, bałkańskiej i …warszawskiej. Dzieci przeprowadzają wywiad z artystą, uczą się nietypowych rytmów, rozwiązują muzyczne zagadki. Mają niepowtarzalną okazję zaśpiewać z wyśmienitym akompaniamentem Roberta Kuśmierskiego.

Premiera: luty 2012


„U-ha! Muzyka spod smyka” – skrzypce

Program zawiera m.in. muzykę irlandzką i cygańską, oberek i taniec dworski. Dzieci przenoszą się w różne miejsca, w których skrzypce towarzyszyły ludziom: bawią się w karczmie, tańczą na żaglowcu,  przebierają się za pałacowych dworzan. Zabawy służą nauce słuchania i rozpoznawania elementów muzycznych. Część programu stanowi słuchowisko i sposób wydobywania dźwięków jest dla dzieci tajemnicą. W audycji występuje Helena Matuszewska

Premiera: grudzień 2011


„Olé!” – gitara

Audycja poświęcona muzyce hiszpańskiej i muzyce Ameryki Łacińskiej. Prezentacja gitary w różnych stylach, jak flamenco, tango, passodoble, muzyka Indian. Dzieci towarzyszą muzykowi w okrzykach, rytmach, w tańcu. Grają na hiszpańskich instrumentach perkusyjnych. Mogą wziąć udział w konkursie na najlepszego byka i torreadora. W audycji występuje Stefan Narojek.


Premiera: grudzień 2011





 

Cennik i zamówienie

Audycje trwają 45 min. Odbywają się w szkolnej klasie dla maksymalnie 30 uczniów.
Dojeżdżamy do szkół podstawowych i przedszkoli na terenie Warszawy i okolic. Zapewniamy sprzęt muzyczny i elementy scenografii.
Audycję prowadzi doświadczony animator. W zależności od scenariusza, w programie bierze udział jeden lub dwóch muzyków.

Cena audycji, zależna od miejsca i programu, wynosi około 300 zł.

W celu uzgodnienie terminu i tematu audycji prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.